Haber

Mersin’de Deniz Temizleme Ekibi 2 Tonluk Çapa Buldu

KAHRAMANMARAŞ Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Sualtı Arkeolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Oktay Dumankaya ve ekibi, Mersin’de temizlemek için girdikleri denizden 2 tonluk gemi çapasını çıkardı. Deniz canlıları ile kaplanan ve korozyona uğrayan çapa üniversite bahçesinde sergilenmektedir.

Doç. Dr. Oktay Dumankaya ve ekibi, yaklaşık 20 metre derinlikte paslanmış çift parmaklı gemi çapası tespit etti. Yıllardır denizde olan ve geçen sürede denizi kirletmeye başlayan çapa, 1 günlük çalışmanın ardından çıkarılabildi. Deniz canlılarının çevrelediği gemi çapası KSÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi bahçesinde sergilenmeye başlandı. KSÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Sualtı Arkeolojisi Bölüm Başkanı Doç. Oktay Dumankaya, yaklaşık 30 yıldır çapanın deniz olduğunu iddia ettiklerini ve bu süre zarfında ileri derecede korozyonla kirlendiğini belirtti.

“GEMİ ÇAPASININ 20-30 YILLIK BİR TARİHİ OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Oktay Dumankaya, deniz altında buldukları tüm atıkları çıkardıklarını ve geri dönüştürülebilecekleri belediyelere teslim ettiklerini söyledi.

“Mersin’de her yıl düzenli olarak kıyı şeridinde deniz temizliği yapıyoruz. 2023 yılında yapılan deniz temizleme çalışmalarında yaklaşık 20 metrede gemi demiri tespit ettik. Çapası yaklaşık 2 ton, zinciri 80 metre uzunluğunda. 20 kişilik ekiple bir günlük çalışma Son olarak denizden çıkarıp Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine getirdik.Her yıl yaptığımız bu çalışmalar kapsamında yaklaşık 8 kilometrelik bir alanı temizledik. Admiralti tipi çift parmaklı gemi çapasıdır.Benzer gemi çapalarının Roma dönemine kadar gittiğini biliyoruz ama tespit ettik.Kullanmakta olduğumuz bu gemi çapasının bir geçmişi olduğu kanaatindeyiz. 20-30 yıllık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu